رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

 

از آغاز پیدایش انسان ، همواره نحوه پوشش و نجات او از سرما مطرح بوده است. مردمان مصراز ۵۵۰۰ سال پیش هنر ریسندگی و بافندگی پنبه را آموختند و چینی ها با پرورش کرم ابریشم در حدود ۳۶۰۰ سال پیش مشکلات پوشش خود را حل کردند.

بشر از زمانهای بسیار دور برای رفع نیاز خود به پوشش به فکر استفاده از امکانات محیط افتاد و پس از شناخت محیط و نحوه استفاده از امکانات آن، به تدریج در نوع پوشش خود تغییراتی بوجود آورد تا اینکه پس از گذشت سالیان متمادی لباس به معنای امروزی و با فرمهای مناسب ابداع شد.

در مورد زمانی که ما شروع به استفاده از لباس کردیم هیچ اطلاعاتی در مورد آن وجود ندارد، اما ایده هایی وجود دارد که چرا انسان شناسان بر این باورند که پوست های حیوانی و پوشش گیاهی برای حفاظت از انسان در مقابل شرایط آب و هوایی اقتباس شده اند.

ایده دیگر این است که لباس ممکن است برای مقاصد دیگری مانند سحر و جادو، دکوراسیون و فرقه های دیگر اختراع شده باشد، و بعدها به عنوان وسیله حفاظتی مورد استفاده قرار گرفته است. یافته های باستان شناسی و همچنین نمایش لباس در هنر وجود دارد که می تواند تعیین کند که کدام لباس خاص چه تاریخی بوده است.  در این جا مشکلی برای حفظ شواهد باستان شناسی وجود دارد؛ زیرا برخی مکان ها یافته ها را بهتر از جوامع حفظ کرده اند ولی از برخی مکان هایی که شواهدی در دست نداریم یافته هایی وجود دارد.

 

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انسان ها ممکن است لباس های خود را از 100،000 تا 500،000 سال پیش شروع کرده اند. سوزن خیاطی اولیه در حدود 40000 سال پیش یافت شده است (در قدیمی‌ترین بخش‌های شهر باستانی شوش، که در خوزستان قرار دارد، سوزن‌های سوراخ‌دار پیدا شده است). الیاف کتان رنگ شده که در یک غار ماقبل تاریخ در جمهوری گرجستان کشف شده اند) حدود 36000 سال پیش).

در یکی از سایت های نوسنگی ترین پارچه های بافته شده در نزدیکی شرق یافت شد. آنها برای بسته شدن مرده استفاده می شدند. پنبه در هند باستان از هزاره پنجم قبل از میلاد برای لباس استفاده شد. پارچه کتان در مصر باستان از دوره نوسنگی ساخته شده است. مصریان باستان نیز از پارچه کتانی برای باندینگ برای مومیایی کردن و برای کیت و لباس استفاده می کردند. اولین اثبات تولید ابریشم در چین بین 5000 تا 3000 سال قبل از میلاد است.

فرهنگ های مختلف تحت تاثیر آب و هوا، مد، مذهب و اکوسیستم به لباس های مختلف روی می آوردند.

 

تاریخچه نساجی

منسوجات هنگامی اختراع شدند که انسانها به آنها نیاز داشتند و برخی از آنها توسط فرهنگ های مختلفی اختراع شده بودند که هرگز ارتباط متقابل نداشتند. بعضی از آنها تنها با یک هدف اختراع شده بودند که بعدها برای کاملا متفاوت استفاده می شد. تاریخچه نساجی گسترده و رنگارنگ است. ( نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در غار کمربند، نزدیک بهشهر، یافت شده است که به ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد.)

 

در طول تاریخ تقریبا طولانی ابداع لباس، عوامل متعددی در تحول آن دخالت داشته است که به طور خلاصه به شرح زیر است:
  دوره اول: دراپه (Drope ) یا لباسهای مواج که از پیچیدن پارچه به دور بدن تشکیل می شد، لباسهای شانتی ( Shenti ) مصری که به صورت لنگ به دور کمر می پیچیدند، هیماسیون (Himation ) یونانی که به صورت چادرشب استفاده میشد و پارنیو ( Poreco ) تاهیتی نیز که یک تکه پارچه به صورت لنگ بود، نمونه لباسهای این دوره هستند.


 دروه دوم: لباسهای دوخته یک پارچه از یک تکه پوست یا پارچه تشکیل میشد که این نوع لباس در وسط به صورت یک حلقه باز شده و از یک طرف بدن گذشته و بر روی شانه در طرف دیگر بدن قرار می گرفت مانند پانچو ( Poncho ). این نوع لباسها به دو دسته تقسیم می شدند، یک دسته لباس دوخته بسته که از پیدن عرض پارچه نازک تشکیل شده و به دور بازوان پیچیده می شد. دسته دیگر، لباسهای دوخته باز بود که از طول پارچه استفاده می شد. بدین طریق که پارچه را از طول روی هم جمع می کردند و بر روی لباسهای دیگر می پوشیدند و لباس در قسمت جلو، به صورت ضربدر روی هم قرار می گرفت مانند کفتان ( Caftan ) اسپانیایی.
 دوره سوم: در این دوره، لباسهای پوستی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت و به این صورت بود که این لباس به وسیله یک بند یا نوار چرمی به پا وصل می شد. این لباس در طول زمان تغییراتی بسیار کرد و به شلوار چادرنشینان و اسب سواران صحرانشین، چابک سواران و لباسهای پوستی اسکیمها تبدیل شد.
 دروان تجدید: لباسهای این دوره از ترکیب لباسهای سه دوره قبل بوجود آمد. در حالی که لباسهای این سه دوره هیچکدام جانشین دیگری نبود و در طول زمان بر هم منطبق شدند. ولی در نقاط مختلف جهان از قدیمی ترین روزگاران بوسیله افراد مختلف، شباهتهایی در آنها بوجود آمده است. 
 تاثیر عوامل مختلف بر روی لباس:
1-  تغییرات اقلیمی: آب و هوا، یکی از عوامل مهم بروز تمدن، اختراعات و ابتکارات بشر است این عامل در مورد انسانهایی که در مناطق حاره زندگی می کردند تاثیر چندانی نداشته است. زیرا آنان به علت شرایط آب و هوایی خاص، دیرتر متوجه ضرورت استفاده از لباس شده اند. اما در مناطق سردسیر این نیاز برای بشر جنبه حیاتی داشته است. انسانهایی که در مناطق معتدل زندگی می کردند به علت تغییر هوا در فصول مختلف، مجبور به استفاده از لباس مناسب همان فصل بوده اند. آب و هوای اروپا و آسیا به علت سردی و گرمی آن، سهم مهمی در تحول لباس در مناطق بین النهرین و ایران داشته است. به طور مثال، لباس مردم هند هنوز به صورت دراپه باقیمانده و تغییر و تحول خاصی در آن بوجود نیامده است.

2-  عوامل اقتصادی: اقتصاد، یکی از عوامل است که در هر جامعه نقش بسیار فعالی ایفا می کند. به طور مثال در اروپا با آنکه صنعت رشد کرده و بسیاری از مسائل موجود در جامعه آن زمان را تحت تاثیر قرار داده بود. ارزشها و سنتهای پیشین کمابیش حفظ می شد اما ایرانیان تحت تاثیر نفوذ غرب اروپایی شدن را ترجیح داده و به جای بازسازی و نوسازی چهارچوب اقتصادی جامعه با پوشیدن لباس به سبک اروپایی به شکلهای ظاهری تمدن و صنعتی شدن گرایش پیدا کردند.
3-  عوامل اجتماعی: تغییراتی که از یک قرن پیش بر روی لباس بوجود آمد، نه تنها با برش در مدلهای مختلف بلکه به نوع پارچه، جنس و رنگ آن نیز ارتباط داشته است.

نویسنده : ملیسا طالبی

آشنایی با تیم ما

http://placehold.it/150x150
- مدیر بخش گرافیک -
اعظم امینی فارغ التحصیل دانشگاه هنر تهرانً، فرآیند ارتباطات بصری، و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ،فضا، تصویر و رنگ روشهای مختلف در ایجاد و ترکیب ...
cache/resized/c4caba11fead1b6d613ec138093e4b15.jpg
- بنیان گذار و مدیر عامل -
فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک دانشگاه Rochester Institute of Technology ، با توجه به علاقه خود در زمینه مد و فشن با پایه گذاری شیوه نوین در طراحی و ...
cache/resized/4d0bb298336360578a329263777e0ee3.jpg
- طراح پارچه -
ایشان عهده دار مدیریت روند  طراحی پارچه، و تمام متعلقات نسجی میباشند.  تولید و طراحی عناصر هنری برای پارچه با در نظر گرفتن نکات فنی نساجی که به صورت ...
cache/resized/5e2239d91103d9d1faf2aa5e14cbfe35.jpg
- مدیر بخش طراحی و تولید -
خانم سهیلا شهبازی زاده با بیش از ۳۵ سال سابقه در زمینه طراحی مد و پوشاک با تبحر در زمینه خلق ، طراحی و زیبایی شناسی حوزه  پوشاک لوکس ، به عنوان مدیر ...
cache/resized/9b52e384e1b547592519e4bed1ebf07d.jpg
- مدیر بخش مالی -
صادق فرخی فارغ التحصیل از دانشگاه Technoglobal University از شهر بنگلور کشور هند، مدیریت بخش کنترل و براورد هزینه (cost control)را به عهده دارند. این ...
cache/resized/092e4dd6667a7f94de1e239e0e0a090b.jpg
- متخصص در زمینه های مارکتینگ و توسعه کسب و کار، بازاریابی و فروش -
تدوین استراتژی های CRM, تدوین استراتژی خلاق برند و تدوین برنامه های برندینگ مد و دیزاین، مجموعه بی تی را با مدیریت بخش برندینگ و سیاستگذاری فروش جهت ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Cyan Green Orange

Body

Background Color
Text Color

Background

Patterns for Layout Style: Boxed
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family